top of page
biometaan oü

Ettevõttest

Baltikumi esimene põllumajanduslik biometaanijaam

Biometaan OÜ lugu

Biometaan OÜ registreeriti juba aastal 2013, kui hakati esmakordselt tõsisemalt biometaani tootmise plaane tegema. Viis aastat hiljem, täpsemalt 2018. aasta septembris toimus Baltikumi esimese põllumajandusliku biometaani tootmisjaama avamine. Biometaan OÜ tootmiskompleks asub Viljandimaal Siimani farmi vahetus naabruses, kasutades tooraineks Siimani 1700 veise ja noorlooma läga ning tahesõnnikut. Lisatoormeks kasutatakse väheväärtuslikel turbamaadel kasvatatud rohusilo. Kokku saab seal tootmises aastas transpordikütuseks ümber töödelda umbes 81,000 tonni läga ning 10,000 tonni silo ja sõnnikut.  See on esimene põllumajanduslik biometaanijaam, mille toodang läheb sajaprotsendiliselt transpordis tarbimiseks. Tegemist on siiani biometaani sektori arengut silmas pidades märgilise tähtsusega pilootprojektiga ning see toetab kogu sektori arengut ja kodumaise taastuvkütuse sõidukites kasutamist. Biometaan OÜ-s toodetakse ligi 1,5 miljonit normaalkuupmeetrit biometaani, mis on kütteväärtuselt samaväärne 1 500 000 liitri bensiiniga.

Biogaasist (toorgaasist) biometaaniks (puhastatud biogaasiks) tegemisel kasutatakse uuenduslikku Hollandi ettevõtte DMT Environmental Technology B.V membraanpuhastuse tehnoloogiat nimega DMT Carborex MS. Selliselt on puhastatud biogaas ehk biometaan kasutatav kõikjal, kus täna kasutatakse maagaasi, sealhulgas on see kasutatav surugaasiautodes ilma piiranguteta nii puhtal kujul kui segus maagaasiga. Biometaan jõuab tarbijateni Siimani biometaanijaamast tarbijani kokkusurutud kujul 250 bar rõhu all balloonide konteineris, mida veab tarbijateni surubiometaaniga sõitev 400-hobujõuline Iveco Stralis veoauto. Auto valmistati muide Iveco poolt eritellimusel, sest vaja oli transpordivahendit, mis oleks vähemalt 320-hobujõuline, vastaks ohtlike veoste standardile ning võimaldab vedada gaasi kokkusurutuna või veeldatuna. Täna saab Siimanist pärit biometaani päritolu tunnistuste alusel tankida kõikidest metaankütust müüvatest tanklast üle Eesti. Biometaani saab tankida ka Siimani biometaanijaama kõrvale rajatud avalikust biometaani tanklast.

Biometaani tootmisjaama arendab ettevõte Biometaan OÜ, mille omanikeringi kuuluvad Järve Kaubanduskeskus OÜ, Mangeni PM OÜ ja Balti Biometaan OÜ ning mis kokkuvõttes on üks 35-st Silikaat Grupi ettevõttest. Jaama rajamine läks maksma üle 6,3 miljoni euro, millest 2,6 miljonit saadi toetustest Keskkonnainvesteeringute Keskuselt ja ülejäänud moodustas erakapital.

biometaan

Koostööpartnerid

Biogaasijaama ehitus 2017 - 2018

bottom of page